Choď na obsah Choď na menu
 


Trapéz

2. 1. 2010

Dvíhanie ramien s veľkou činkou pred telom

Hlavné zapojené svaly: Trapézy
Ďalšie zapojené svaly: Žiadne
Príslušenstvo: Olympíska činka

Postavíte sa s veľkou činkou uchopenou nadhmatom pred telom a stojíte vzpriamene. Pozeráte sa pred seba a chrbát máte vystretý. Ramená dvíhate, čo najvyššie pričom sa sústredíte na extenziu trapézového svalu, ostatné svaly ostávajú pasívne. Pri používaní väčšej váhy dbajte na dvíhanie a pokladanie záťaže s vystretým chrbtom.

Príťahy veľkej činky k brade v stoji
Postavíte sa vzpriamene pričom veľkú činku máte položenú pred telom. Nohy máte rozkročené na šírku ramien. Činku uchopíte nadhmatom (dlane smerujú ku telu) a dlane sú od seba vzdialené cca 10 cm. Činku zdvihnete pred telom pričom stojíte vzpriamene a nohy sú len mierne pokrčené v kolenách. Z východzej pozície začnete dvíhať činku smerom k brade tak, že lakte smerujú nahor až kým je činka vo výške krku pričom sa sústredíte na extenziu ramenného a trapézového svalstva. Činku rovnakým pohybom spúšťate do východzej pozície. Dbajte na to, aby ste počas prevedenia cviku mali vystretý chrbát a sústredili sa na napínanie precvičovaného svalstva.

Dvíhanie ramien s jednoručkami

Jednoduchý cvik, ktorým precvičíte trapézy veľmi účinne. Uchopíte jednoručné činky a necháte ich spustené pri tele po obidvoch stranách. Stojíte vzpriamene, nohy máte pri sebe len mierne pokrčené a pozeráte sa pred seba. Zdvihom ramien smerom hore a spúšťaním dole sa snažíte napínať trapézové svalstvo.